Firma pod namiotem
- Prowadzimy działalność gospodarczą (usługi gastronomiczne), ale nie w lokalu, tylko w dużym namiocie wojskowym (będącym naszą własnością). Czy powinniśmy płacić od tego podatek od nieruchomości?
- pyta czytelnik DF. Co prawda w wyroku z 5 września 2001 r. (I SA/Ka 1055/00) Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że namioty nie podlegają podatkowi od nieruchomości, bo nie są obiektami trwale związanymi z gruntem, ale wyrok ten został wydany na gruncie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej uopol) sprzed 1 stycznia 2003 r. Trafność tego stanowiska może obecnie budzić wątpliwości.
Na pewno nie budynekAby namiot mógł być objęty podatkiem od nieruchomości, musiałby być obiektem budowlanym -budynkiem lub budowlą w rozumieniu uopol. A zgodnie z nią: > budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz mający fundamenty i dach, > za budowlę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta