Francja pod pręgierzem
Jeśli państwo zaniecha implementacji lub jest ona nieprawidłowa czy nieskuteczna, to musi liczyć się z surowymi sankcjami.
Państwa członkowskie (dalej: państwa) Unii Europejskiej mają obowiązek implementować przepisy dyrektyw do prawa krajowego. Jeżeli państwo zaniecha implementacji lub jest ona nieprawidłowa czy nieskuteczna, Komisja Europejska (Komisja) może wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) na podstawie art. 226 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE). A gdy wyrok ETS - stwierdzający naruszenie obowiązku implementacji - nie odniesie skutku, Komisja może wnieść do ETS kolejną sprawę, tym razem z żądaniem kary: okresowej pieniężnej lub ryczałtu, i wskazaniem jej wysokości. ETS uczyni temu zadość, jeśli uzna, iż państwo nie zastosowało się do jego wcześniejszego wyroku.
Wskazane kary finansowe zostały wprowadzone w 1993 r., ale wyroki na podstawie art. 228 TWE zapadają coraz częściej, a Komisja coraz chętniej po nie sięga.
Gdy chodzi o zasady postępowania w sprawie nałożenia tych kar, to przełomowy charakter ma najnowsze orzeczenie z 12 lipca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta