Odliczenia, zwroty, rabaty i korekty
Podatnicy, którzy przed 1 maja 2004 r. sprzedawali usługi niepodlegające VAT, mieli prawo do odliczenia związanego z nimi VAT naliczonego - orzekł 2 sierpnia br. NSA (FSK 88/05).
Spółka zajmująca się tworzeniem i sprzedażą programów komputerowych udzielała w 2001 r. licencji, co wówczas nie podlegało VAT. Jednocześnie przepisy przewidywały, że odliczenie podatku zawartego w cenie zakupów przysługiwało tylko wtedy, gdy wiązały się one ze sprzedażą opodatkowaną. Jeśli nie sposób było wydzielić, które zakupy dotyczyły sprzedaży opodatkowanej, a które zwolnionej, należało zastosować odpowiednią proporcję, zmniejszając kwoty odliczenia.
Spółka uznała jednak, że miała prawo do pełnego odliczenia, jako że przepisy milczały o sytuacji, gdy w grę wchodziły jednocześnie czynności opodatkowane i niepodlegające VAT.
Organy skarbowe nie zgodziły się z jej zdaniem, twierdząc, że w takim wypadku należało postąpić tak jak przy czynnościach zwolnionych.
Ponieważ WSA w Krakowie oddalił skargę podatnika, złożył on kasację. NSA uchylił wyrok...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta