Lekarz nie wyleczy systemu
Prace nad reformowaniem systemu ochrony zdrowia trwają od lat. Nie doczekaliśmy się jednak żadnego oficjalnego dokumentu opisującego, jak ma wyglądać docelowo organizacja tego systemu w Polsce. Tymczasem negatywne skutki prowadzonych dotychczas działań pozornych w tej dziedzinie stają się coraz bardziej oczywiste. Nowa organizacja systemu ochrony zdrowia powinna zostać oparta nie na nieprzemyślanych hasłach wyborczych, ale na analizie specjalnie do tego celu uzyskanych danych statystycznych,epidemiologicznych i ekonomicznych. Projekty legislacyjne przygotowane na podstawie powyższych danych muszą znajdować uzasadnienie w wiedzy naukowej.
W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, zwiększa się zapotrzebowanie na coraz kosztowniejszą opiekę zdrowotną. Jednocześnie do sfery usług zdrowotnych coraz częściej adresuje się postulat rygorystycznego traktowania zasad powszechności i równego dostępu do świadczeń. Czy należy, jak proponują skrajnie liberalni politycy, ograniczyć odpowiedzialność władzy publicznej za zdrowie obywateli? Myślę, że nie może być mowy o uchylaniu się państwa od realizacji obowiązków nałożonych nań przez konstytucję. Konieczne jest jednak dokładne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta