Czynsz najmu i delegacja zwiększą wartość inwestycji
Przepisy podatkowe szczegółowo określają, jak ustalić wartość początkową środka trwałego, od której mają być naliczane odpisy amortyzacyjne. Jest to ważne, bowiem wydatki składające się na cenę nabycia czy koszt wytworzenia składnika majątku nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów podatkowych. Stają się nimi dopiero poprzez amortyzację.
Praktyka pokazuje jednak, że mimo wszystko przepisy te nie są wystarczająco precyzyjne. Stąd kwalifikacja różnych, często dość nietypowych wydatków, związanych z zakupem czy wytworzeniem środków trwałych, sprawia podatnikom niemały kłopot. Oto kilka przykładów.
Koszt najmu przed uruchomieniem placówkiZanim przedsiębiorca rozpocznie działalność w wynajętym budynku czy lokalu, w wielu wypadkach musi go na swój koszt zaadaptować do własnych potrzeb. Poniesione na ten cel wydatki składają się na tzw. inwestycję w obcym środku trwałym, która jest rodzajem środka trwałego. Powinny więc być amortyzowane. Co wchodzi do wartości takiej inwestycji? Przykładowo koszty usług remontowo-budowlanych i zużytych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta