Japoński sokół
Japońska sonda Hayabusa (Sokół) ma szanse zrobić coś, co na razie nie udało się aparatom konstruowanym przez większe i bogatsze agencje kosmiczne - amerykańską i europejską. Jej startowi 9 maja 2003 roku nie towarzyszył rozgłos. - To naprawdę wspaniały projekt, którym dotąd media raczej się specjalnie nie interesowały - skarżył się reporterowi AFP Patrick Michel, francuski astrofizyk, który bierze udział w części naukowej japońskiej misji.
Zdobycie próbek materii z obiektów, takich jak komety i planetoidy, jest celem kilku innych misji kosmicznych prowadzonych obecnie na świecie. Jednak misja Hayabusa (oficjalna nazwa to MUSES-C) wyróżnia się szczególnymi cechami - wybrano dla niej stosunkowo bliski cel, do napędu pojazdu zastosowano nowatorski silnik, sonda ma również w pełni automatycznie - bez sterowania z Ziemi - osiąść na powierzchni asteroidy i pobrać próbki. Obecnie japoński sokół znajduje się niecałe 700 kilometrów od swojego celu - asteroidy Itokawa (19998SF36). Wielkość Itokawy szacowana jest na ok. 500 - 600 metrów.
Niespiesznie do celuWażąca około 500 kilogramów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta