Woda, nasza przyszłość
Woda, nasza przyszłość
Stefan Bratkowski
Cała awantura o nową elektrownię atomową na Słowacji dowodzi, jak głęboko cofnęliśmy się w b. obozie sowieckim już nie w nauce i technice, a wręcz w zdrowym rozsądku. Słowacja ma, obok Norwegii i Szwajcarii, najkorzystniejsze w Europie warunki dla energetyki wodnej; potencjał energetyczny jej rzek przewyższa racjonalne potrzeby tego kraju. I oto właśnie Słowacja miałaby inwestować w kolejną jądrówkę, znacznie droższą w budowie, a już nieporównywalnie droższą w eksploatacji. ..
Nie ma co jednak pokpiwać ze Słowacji. Skala absurdu i w naszej gospodarce wodnej przekroczyła granice imaginacji. Booto przeciwnikami nowoczesnej regulacji rzek okazują się w Polsce -- obrońcy środowiska naturalnego. "Regulacja" dla nich ciągle oznacza kanalizowanie rzek i cembrowanie; nie przychodzi im do głowy, że właśnie Polska stała się ojczyzną metod całkowicie rewolucjonizujących uprawę rzek. Nie wiedzą i nie pytają. Oto najgwałtowniejszy przeciwnik regulacji płynie Wisłą koło Kazimierza, wskazuje palcem gnieżdżące się u jej brzegów ptaki i rzuca dramatycznym tonem: --Panowie chcą te ptaki pozbawić gniazd?
Nie wiedział, że płynie odcinkiem właśnie uregulowanym i że ptaki właśnie ta regulacja tu zwabiła. .. Wyspa Okale (Wyspa Krowia) , powyżej Kazimierza Dolnego, powstała w wyniku regulacji; dzięki nowym ptasim siedliskom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta