Ochrona świadka jest ważna, ale. ..
Ochrona świadka jest ważna, ale. ..
Marek Antoni Nowicki
Nowelizacja kodeksu postępowania karnego wprowadzająca możliwość składania zeznań przez świadka incognito trafiła do Senatu. Warto zatem zapoznać się z opinią Europejskiej Komisji Praw Człowieka dotyczącą właśnie problemu ochrony świadków. Sprawę Dorson przeciwko Holandii (skarga 20524/ 92) rozpatrzy ostatecznie Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
W sierpniu 1987 r. organa ścigania postanowiły podjąć energiczną akcję przeciwko handlarzom narkotykami w Amsterdamie. Pokazywano narkomanom fotografie znanych handlarzy, żądając oświadczeń, czy kupowali od nich narkotyki. Większość zgodziła się złożyć zeznania pod warunkiem zachowania anonimowości. Rok wcześniej grożono im za zeznawanie na policji.
We wrześniu 1987 r. policja otrzymała wiadomość, że Doorson handluje narkotykami. Jego fotografie dołączono do zbioru zdjęć pokazywanych narkomanom. Po rozpoznaniu przez kilku z nich został aresztowany. Ujawniono dane osobowe jedynie dwóch osób, sześć zachowało anonimowość.
Wszczęto śledztwo. Adwokat Doorsona złożył wniosek o umożliwienie mu udziału w przesłuchaniu świadków. Stawił się w biurze sędziego śledczego, ale widząc, że żaden świadek się nie zjawił i będąc przekonany, że do przesłuchania nie dojdzie, wyszedł. Dwaj świadkowie jednak przyszli i sędzia ich przesłuchał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta