Temat do dyskusji: jakie są skutki uchybienia terminu
Temat do dyskusji: jakie są skutki uchybienia terminu
Piotr Kowalski, Mariusz Marecki
Wątpliwości podatników wywołuje ostatnio możliwość odliczenia podatku naliczonego w deklaracji podatku od towarów i usług składanej po upływie dwóch miesięcy rozliczeniowych od dnia otrzymania faktury VAT lub dokumentu odprawy celnej.
Próbę jego rozstrzygnięcia podjął Departament Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów w piśmie z 28 lutego 1995 r. (nr PP-3-8222-3707/ 94/ ERO) skierowanym do wszystkich izb i urzędów skarbowych oraz Urzędu Kontroli Skarbowej. Niestety, wykładnia w nim zawarta jest, naszym zdaniem, nietrafna.
MF stwierdza: "Jeżeli podatnik nie naruszając obowiązku sformułowanego w art. 27 ust. 4 przedmiotowej ustawy (obowiązek prowadzenia ewidencji VAT określony w art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług -- przyp. PK i MM) , narusza wyłącznie obowiązek wynikający z art. 10 ust. 1 dotyczący terminu do składania deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 26, to taki stan rzeczy powoduje utratę uprawnienia określonego w art. 19 ust. 1 i 3, tj. uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, jeżeli upłynął termin dłuższy od wskazanego w wymienionych wyżej przepisach do tego rozliczenia".
Ujmując rzecz prościej:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta