Zagraniczny korespondent i wojskowy cenzor
Zagraniczny korespondent i wojskowy cenzor
Izrael jest jednym z nielicznych, a może nawet jedynym demokratycznym państwem na świecie, w którym obowiązuje wojskowa cenzura prasowa. Każda korespondencja - zarówno dla prasy miejscowej, jak i dla zagranicznej -- o ile dotyczy tematów związanych z obronnością Izraela, przed jej opublikowaniem lub wysłaniem za granicę, musi być przedłożona cenzorowi wojskowemu do zatwierdzenia.
Uprawnienia cenzora opierają się jeszcze na przepisach brytyjskiej władzy mandatowej w Palestynie sprzed powstania państwa Izrael. W odniesieniu do prasy, radia i telewizji izraelskiej, przepisy mandatowe zostały zastąpione dobrowolną umową między sztabem generalnym wojska a Komitetem Redaktorów, reprezentującym wszystkie media w Izraelu. Porozumienie to określa tematy, które podlegają cenzurze oraz procedurę odwołania się gazety od niesłusznej, zdaniem jej redaktora, dyskwalifikacji jakiejś informacji dokonajej przez cenzora. W takim wypadku sprawę rozpatruje wspólna "komisja rozjemcza", w której zasiadają na równi przedstawiciele armii i prasy. Lista tematów, objętych obowiązkiem kontroli cenzury, dotyczy spraw bezpośrednio wojskowych lub też związanych z obronnością kraju. W żadnym wypadku do kategorii tej nie należą tematy o charakterze politycznym. Wokół pytania, czy jakaś informacja czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta