Mieszkania dla elit
Mieszkania dla elit
Paweł Reszka
URM niechętnie mówi o własnych zasobach mieszkaniowych i sposobie dysponowania nimi. Sprawa rządowych mieszkań otoczona jest więc atmosferą tajemniczości, a do prasy co jakiś czas przeciekają informacje na temat tego, jak urzędnicy państwowi kolejnych ekip "załatwili" sobie mieszkanie.
W czasach PZPR
nie było z oczywistych względów problemu mieszkań. Partyjni i państwowi dygnitarze obdzielali się mieszkaniami po uważaniu.
Do 1983 roku obowiązywała uchwała Rady Ministrów z 20 lipca 1949 roku. Dotyczyła ona mieszkań reprezentacyjnych. Według niej mieszkania takie przysługiwały do funkcji wiceministra włącznie. Nie przewidywała jednak mieszkań dla ludzi pełniących stanowiska w partii. Dopiero uchwała Rady Państwa z 24 lutego 1983 roku zmieniła, przynajmniej formalnie, ten stan rzeczy. Od tej pory mieszkania przysługiwały również wyższym funkcjonariuszom PZPR, ZSL, SD, a także ZSMP, ZSP, ZMW, ZHP, organizacji spółdzielczych i posłom. Mieszkania przysługiwały też (za każdym razem zgodę wyrażał premier) "osobom wybitnie zasłużonym". Wśród uprawnionych znaleźli się także w późniejszym czasie funkcjonariusze PRON i OPZZ. Nowa uchwała dotycząca mieszkań prominentów, która pochodzi z 12 grudnia 1987 roku, rozszerzała jeszcze listę osób. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta