Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mieszkania dla elit

09 czerwca 1995 | Kraj | PR

Mieszkania dla elit

Paweł Reszka

URM niechętnie mówi o własnych zasobach mieszkaniowych i sposobie dysponowania nimi. Sprawa rządowych mieszkań otoczona jest więc atmosferą tajemniczości, a do prasy co jakiś czas przeciekają informacje na temat tego, jak urzędnicy państwowi kolejnych ekip "załatwili" sobie mieszkanie.

W czasach PZPR

nie było z oczywistych względów problemu mieszkań. Partyjni i państwowi dygnitarze obdzielali się mieszkaniami po uważaniu.

Do 1983 roku obowiązywała uchwała Rady Ministrów z 20 lipca 1949 roku. Dotyczyła ona mieszkań reprezentacyjnych. Według niej mieszkania takie przysługiwały do funkcji wiceministra włącznie. Nie przewidywała jednak mieszkań dla ludzi pełniących stanowiska w partii. Dopiero uchwała Rady Państwa z 24 lutego 1983 roku zmieniła, przynajmniej formalnie, ten stan rzeczy. Od tej pory mieszkania przysługiwały również wyższym funkcjonariuszom PZPR, ZSL, SD, a także ZSMP, ZSP, ZMW, ZHP, organizacji spółdzielczych i posłom. Mieszkania przysługiwały też (za każdym razem zgodę wyrażał premier) "osobom wybitnie zasłużonym". Wśród uprawnionych znaleźli się także w późniejszym czasie funkcjonariusze PRON i OPZZ. Nowa uchwała dotycząca mieszkań prominentów, która pochodzi z 12 grudnia 1987 roku, rozszerzała jeszcze listę osób. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 501

Spis treści
Zamów abonament