Agonia, coma czy tylko zapaść
Agonia, coma czy tylko zapaść
"Rujnująca budżet wojna w Czeczenii, głodowe pensje, korupcja w laboratoriach, kradzieże uranu, bezrobocie wśród uczonych, drenaż mózgów. .. " Tak rozpoczyna się artykuł w miesięczniku "Science et Vie" ("Nauka i Życie") , omawiający aktualny stan rosyjskiej nauki. Wyziera z niego iście apokaliptyczny obraz.
Podsumowanie
Już wkrótce jedna czwarta rosyjskich naukowców porzuci naukę, a druga czwarta wyjedzie za granicę, by tam parać się swym zawodem. Z tych, którzy pozostaną, połowa przejdzie na emeryturę. Za rok, dwa pozostanie 25 proc. kadry naukowej z tej, jaką dysponował Kraj Rad przed rozpadem ZSRR.
Część budżetu, przeznaczana aktualnie przez państwo na naukę, wynosi zaledwie O, 5 proc. Jedynie 17 proc. uczonych otrzymuje płace wyższe od "minimum socjalnego", toteż praktycznie wszyscy "kombinują", jak mogą i potrafią, jedni starają się dorabiać, inni zmieniają zawód.
Informacje naukowe i techniczne znikają z gazet i telewizji, nauka przestaje być instytucją społeczną, ludzie tracą zainteresowanie dla odkryć, co gorsza, zaczyna dominować tendencja antynaukowa, rozprzestrzenia się astrologia i medyczna szarlataneria.
Rosyjska Duma (parlament) nie prowadzi żadnej spójnej polityki pronaukowej. Rosyjska Akademia Nauk...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta