Oblicza totalitaryzmu
Słuszność wojny oparta jest wprost na świadomości jej moralnej konieczności. Ponieważ [...] dzieje muszą znajdować się w stanie wiecznego ruchu, tedy również uprawniona jest i wojna; trzeba ją uważać za jeden z ustalonych przez Boga porządków. [...]
Że wojna jest słuszna i moralna, że myśl o wiecznym pokoju jest niemożliwa, a zarazem że jest ona ideałem niemoralnym, o tym już się przekonaliśmy. Jak długo rodzaj ludzki obciążony będzie, jak obecnie, grzechami i namiętnościami, wojna z powierzchni kuli ziemskiej zniknąć nie może... Ponieważ istnieje wiele państw, przeto tym samym istnieje konieczność wojny.
Włodzimierz Lenin (1905):Tymczasowy rząd rewolucyjny może się on opierać wyłącznie na rewolucyjnym ludzie, tj. na proletariacie i na chłopstwie. Może on być tylko dyktaturą, tzn. organizacją nie "porządku", lecz wojny. Kto szturmuje twierdzę, ten nie może wzbraniać się kontynuowania wojny również i po zdobyciu tej twierdzy. Jedno z dwojga: albo zdobędziemy twierdzę, aby ją utrzymać, albo nie powinniśmy w ogóle ruszać do szturmu, lecz powinniśmy oświadczyć, że pragniemy tylko skromnego miejsca w pobliżu twierdzy.
II. Rezultat I wojny światowej Friedrich...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta