Kto uratuje Niemcy?
Trzy lata temu Gerhard Schröder przedstawił pakiet reform społeczno-gospodarczych pod nazwą Agenda 2010. Jest to program bezprecedensowy w powojennej historii Niemiec. Miał doprowadzić do odzyskania przez Niemcy mocno nadszarpniętej pozycji wiodącego mocarstwa gospodarczego Europy. Zaczęto od cięć w wydatkach socjalnych i liberalizacji rynku pracy. Po trzech latach Niemcy powiedzieli: dość. Gerhard Schröder podał się do dymisji.
Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała nowa koalicja rządowa. W grę wchodzą dwie możliwości: albo partie chadeckie CDU /CSU utworzą rząd z liberałami z FDP, albo będą zmuszone do koalicji z SPD. Dla niezadowolonych i sfrustrowanych obywateli powinno to być bez znaczenia, bo jak zapowiada chadecja, kurs niepopularnych reform zostanie utrzymany. Obywatele nie mają nic przeciwko wszakże pod jednym, niemożliwym do spełnienia warunkiem - że nic na tym nie stracą.
Pożegnanie złudzeńZnany historyk Arnulf Baring w swej, opublikowanej także w Polsce, książce pod znamiennym tytułem "Czy Niemcom się uda? Pożegnanie złudzeń" udowadniał pod koniec ery Helmuta Kohla, że sztuczne utrzymywanie przy życiu niemieckiego państwa opiekuńczego grozi załamaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta