Granice tymczasowego aresztu
W szczególności przepisowi art. 263 § 4 kodeksu postępowania karnego zarzucają niezgodność z art. 31 ust. 3 oraz z art. 41 ust. 1 ustawy zasadniczej. Ich połączone skargi rozpatrzy niebawem Trybunał Konstytucyjny.
Trudno aresztowanym nie przyznać racji. Bo choć art. 31 ust. 3 dopuszcza ograniczenia w korzystaniu z konstytucyjnych praw i wolności - tylko w ustawie i tylko gdy z określonych powodów są konieczne - to jednocześnie stwierdza, że ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw. Oznacza to, że konstytucyjne prawo ma określony zakres (rdzeń), w który jakakolwiek ingerencja jest niedopuszczalna.
Tymczasowe aresztowanie, najsurowszy środek zapobiegawczy, tak daleko ingeruje w wolność osobistą jednostki, iż wolność tę całkowicie znosi. A reżim aresztowania jest surowszy od odbywania kary pozbawienia wolności. Tymczasowo aresztowany nie może choćby korzystać z tzw. przepustki, ma też mniejszą szansę na uzyskanie widzenia.
Istota...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta