O świadczeniu decyduje nawet złotówka
Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 27 kwietnia 2005 r. (sygn. II UZP 1/2005). O problemie tym pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE z 14 stycznia 2003 r. i 18 lutego 2003 r. - wkrótce po tym, jak zmieniły się przepisy.
Przypomnijmy: od 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2002 r. nr 199, poz. 1673 ze zm.) - w skrócie ustawa wypadkowa.
Przewiduje ona możliwość pobierania tzw. półtorakrotności świadczenia. Innymi słowy, jeżeli ktoś ma prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (bo miał wypadek przy pracy albo nabawił się choroby zawodowej) i jednocześnie pobiera emeryturę, to ma prawo wybrać: > czy chce pobierać rentę powiększoną o połowę emerytury, > czy woli pobierać emeryturę powiększoną o połowę renty.
Jest warunekAle jedno z tych świadczeń i połowę drugiego można pobierać tylko pod warunkiem, że nie osiąga się żadnego przychodu. Tak mówi art. 26 ust. 3 ustawy wypadkowej.
W takiej sytuacji pozostaje prawo tylko do jednego świadczenia: emerytury lub renty (w zależności od tego, które jest wyższe lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta