Pracownik wymyślił, firma korzysta
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych (w skrócie ustawa) nie posługuje się terminem utwór pracowniczy. Mówi natomiast - w art. 12 ust. 1 - że pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia tego utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Chyba że ustawa lub umowa o pracę stanowi inaczej.
Można umówić się inaczejWarto więc pamiętać, że pracodawca i pracownik mogą wedle swojej woli zdecydować o sposobie i zakresie nabycia autorskich praw majątkowych do utworu pracowniczego. Mogą to zrobić w umowie o pracę lub zawrzeć w tej sprawie inną, odrębną umowę.
Swoboda zawierania umów w tym zakresie będzie ograniczona jedynie przepisami, które w wynikają z rozdziału 5 ustawy i które dotyczą zasad przenoszenia praw.
Jeżeli pracodawca i pracownik nie uregulują odrębnie kwestii praw do utworu pracowniczego, wtedy automatycznie ma zastosowanie art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Dotyczy wszystkichZasada nabywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta