Jak się rozdzielić, by nie stracić na podatku
Można by tę operację potraktować jako przedsięwzięcie czysto techniczne, gdyby nie jej skutki podatkowe. Co do nich mają wątpliwości nie tylko sami małżonkowie, ale także organy podatkowe
O problemach z tym związanych wielokrotnie pisaliśmy na łamach DF w tym roku. Przyszedł czas na podsumowanie. Niestety nie możemy stwierdzić, że wszystko się wyjaśniło. Organy podatkowe nadal nie są zgodne co do tego, czy po zmianie wpisu podatkowe rozliczenia małżonków mogą być prowadzone po staremu. Mają oni jednak do wyboru kilka różnych wariantów postępowania. Każdy z nich ma zupełnie inne konsekwencje podatkowe.
Nadal razem, ale w spółceGdy małżonkowie nadal chcą działać wspólnie, najbezpieczniej będzie, gdy zawiążą spółkę. Niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami. A mianowicie będą musieli zapłacić fiskusowi 0,5 procent wartości swego przedsiębiorstwa. Tyle wynosi podatek od czynności cywilnoprawnych od wniesionego do spółki wkładu.
Jeśli małżonkowie chcą zawrzeć umowę spółki cywilnej lub osobowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta