Księgowemu trudno zasłaniać się niewiedzą
W praktyce, owe "błędy" lub "nieprawidłowości" to najczęściej podawanie w dokumentacji księgowej danych nieprawdziwych lub niepełnych, a więc czyny zabronione z art. 56 § 1 kodeksu karnego skarbowego (fałszerstwa deklaracji podatkowej) oraz z art. 77 pkt 1 ustawy o rachunkowości (nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych).
Odpowie w zastępstwiePolegają one odpowiednio na umyślnym: "podaniu nieprawdy lub zatajeniu prawdy" oraz "podaniu w księgach rachunkowych nierzetelnych danych".
Typową sytuacją jest, że księgowy wykonuje usługę na rzecz innego podmiotu, tj. podatnika/osoby zobowiązanej do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Tymczasem podmiotem czynu z art. 56 k.k.s. jest formalnie "podatnik", a z art. 77 u.r. - podmiot ustawowo obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Dlatego też, aby księgowy mógł odpowiadać karnie, wymagane jest zastosowanie tzw. klauzuli odpowiedzialności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta