Sprawdź co musisz mieć w ewidencji, gdy przetwarzasz na zlecenie
O rozliczeniu usług świadczonych na rzeczowym majątku ruchomym pisaliśmy na łamach DF kilkakrotnie, ale tylko pod kątem podatku VAT (DF z 12 sierpnia 2004 r. i z 7 lipca br.). Dziś wyjaśnimy, jak ewidencjonować je w księgach rachunkowych, tak aby możliwe było uchwycenie również informacji istotnych dla celów VAT.
Na początek przypomnijmy, że z usługami na rzeczowym majątku ruchomym mamy do czynienia wtedy, gdy przedsiębiorca przyjmuje zlecenie przetworzenia, uszlachetnienia, przerobu bądź naprawienia składnika majątkowego ruchomego, powierzonego mu w tym celu przez inny podmiot. Jeśli zleceniobiorca i zleceniodawca pochodzą z różnych krajów Unii Europejskiej, to po spełnieniu pewnych warunków (patrz ramka) podatek VAT od tych usług zapłaci w swoim kraju ten, kto je zlecił, a nie ten, kto je wykonał.
W dalszej części tekstu usługi te będziemy nazywać przetworzeniem. Firmę dokonującą przetworzenia (polskiego podatnika VAT) będziemy natomiast określać mianem zleceniobiorcy.
System ewidencji przerobu obcych materiałów powinien zostać opisany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta