Nie zawsze dostrzegany sojusznik
Kodeks pracy w rozdziale IIb o nadzorze i kontroli przestrzegania prawa pracy stanowi, że nadzór ten sprawuje Państwowa Inspekcja Pracy. Pierwszy kontakt z inspektorem pracodawca powinien nawiązać, rozpoczynając działalność gospodarczą. Trzeba zauważyć, że inspekcja pracy podejmuje wiele działań mających na celu ułatwienie pracodawcom kontaktów z jej organami oraz właściwe przygotowanie się do kontroli. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej www.pip.gov.pl.
Przed omówieniem kompetencji PIP i relacji między pracodawcami a inspektorami pracy warto przypomnieć podstawowe obowiązki pracodawców. To ich realizacja może być przedmiotem kontroli inspektorów.
Kodeksowe obowiązkiNajważniejsze obowiązki pracodawców określone są w art. 94 k.p., który zobowiązuje pracodawcę do: > zaznajamiania pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta