Podobne zadania i funkcje
Oprócz Państwowej Inspekcji Pracy uprawnienia do prowadzenia takich kontroli ma jeszcze wiele instytucji i organizacji. Wymieniamy te spośród nich, które mają najszersze kompetencje do kontrolowania warunków pracy w przedsiębiorstwach i pozostałych zakładach pracy. Przedstawiamy również obowiązki i uprawnienia pracodawców podczas kontaktów z przedstawicielami tych organów.
Inspekcja sanitarnaDziała na podstawie art. 184 kodeksu pracy i przepisów ustawy z 14 marca 1985 r. o inspekcji sanitarnej (zob. podstawa prawna). W zakresie, omawianym w Vademecum, inspekcja sanitarna nadzoruje stan higieny pracy w zakładach produkcyjnych oraz placówkach usługowych i handlowych. Celem tego działania jest ochrona zdrowia pracowników przed wpływem czynników szkodliwych lub uciążliwych oraz zapobieganie chorobom zakaźnym i zawodowym.
Wymieniony nadzór - w wymiarze dotyczącym przedsiębiorców - obejmuje głównie ustalanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych, uzgadnianie dokumentacji projektowej, a także uczestniczenie w podejmowaniu decyzji o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta