Dzisiaj mniej majętny opłaca bardziej majętnego
Wszyscy są świadomi tego, że nie wynaleziono dotąd lepszego (mniej dolegliwego) sposobu finansowania dóbr publicznych (obrona narodowa, policja, sądownictwo, ochrona zdrowia itp.) niż podatki. Pojawiają się natomiast problemy na tle sposobu rozdzielania na poszczególnych obywateli kwoty ogólnopaństwowej związanej ze sfinansowaniem tych dóbr. Generalnie na świecie stosuje się zasadę: im więcej masz, w tym większym stopniu partycypujesz w finansowaniu dóbr publicznych. Na szczęście, w rachubę wchodzą tylko niektóre z nich. Nie opodatkowuje się bowiem zdrowia, wykształcenia, pozycji społecznej, dobrego imienia itp.
Jednym z podatków, stosowanym zresztą w różnych krajach od wieków, jest podatek katastralny, czyli obowiązek świadczenia przez obywatela na rzecz państwa pewnej daniny z tytułu posiadania przez niego nieruchomości (gruntu, budynku, lokalu).
Gromadzeniem i udostępnianiem danych o nieruchomościach, które są m.in. podstawą wymiaru podatku od ich posiadania, zajmuje się instytucja państwowa (rządowa) mająca w nazwie słowo "kataster". Pojęcie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta