Reformator i terroryści
Znakomicie napisana biografia Aleksandra II, będąca jednocześnie obrazem jego panowania, niejednokrotnie przywodzi na myśl Rosję XX wieku, zarówno komunistyczną, jak i współczesną.
Sam autor porównuje Aleksandra II do Gorbaczowa. Obaj byli reformatorami i do obu stosuje się przywoływany przez Edwarda Radzińskiego pogląd, że reformy niebezpiecznie jest zacząć, ale jeszcze niebezpieczniej - zaniechać ich. Czytelnikowi narzuca się jednak myśl, że o ile reformy Gorbaczowa i tak nie uratowałyby ZSRR, o tyle reformy Aleksandra II mogły - być może - uchronić Rosję przed katastrofą bolszewizmu. Radziński porównuje Romanowa i Gorbaczowa do boga Janusa, którego jedno oblicze patrzy naprzód, drugie jednak spogląda wstecz. Nie jest to krytyczna ocena, lecz raczej wskazanie na presję, jaką przeszłość wywiera na polityków. Radziński pisze o Aleksandrze II: "Jego marzeniem było wprowadzenie Rosji w krąg państw europejskich. Odwieczne rosyjskie wahadło między Zachodem i Wschodem rozhuśtał ku Zachodowi". Dlatego też autor nazywa go ostatnim wielkim carem.
Biografia Aleksandra II dobitnie pokazuje, że nie sposób zrozumieć teraźniejszości bez odwołania się do przeszłości. Przypominając czasy Mikołaja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta