Umowa zlecenia czy o pracę - co lepsze?
Za pracowników potocznie uważa się wszystkie osoby, które na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia zobowiązują się stale wykonywać czynności powtarzalne w jednostkach czasu. Obie te umowy nie mają na celu osiągnięcia określonego rezultatu. Ich wykonawcy (pracownik i zleceniobiorca) podejmują się jedynie starannego działania przy ich realizacji. Różnica między nimi polega na tym, że odmiennie ukształtowane są warunki organizacyjne współpracy oraz prawa i obowiązki stron.
O ile w przeszłości dominowała umowa o pracę, o tyle obecnie coraz częściej zastępuje się ją tańszymi umowami zlecenia. Wprawdzie w większości wypadków ta sama praca może być wykonywana zarówno na umowie zlecenia, jak i o pracę, niemniej są przepisy, które w pewnych okolicznościach, ze względu na rodzaj pracy i specyficzne warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta