Prawa pokrzywdzonego muszą być jasne
Sąd Najwyższy orzekł ostatnio, że pokrzywdzony nie może być stroną, gdy do sądu trafi wniosek o umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy ani gdy na posiedzeniu ma być umorzone postępowanie. Oba orzeczenia są nietrafne.
Pokrzywdzony jako strona postępowaniaW postępowaniu przygotowawczym pokrzywdzony ma status strony bez żadnych warunków (art. 299 § 1 kodeksu postępowania karnego). Potem musi złożyć oświadczenie, że chce być oskarżycielem posiłkowym (art. 54 § 1). Ma na to czas do chwili odczytania aktu oskarżenia na rozprawie głównej (art. 385 § 1). Rzecz w tym, iż skierowanie aktu oskarżenia, który w dodatku trafi na rozprawę główną, to tylko jeden z możliwych scenariuszy postępowania karnego.
Wniosek o warunkowe umorzenie postępowaniaDo sądu może też trafić wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, rozpatrywany na posiedzeniu (art. 336 w związku z art. 339 § 1 pkt 2), a pokrzywdzony ma prawo wziąć w nim udział (art. 341 § 1). Może też zaskarżyć wyrok warunkowo umarzający postępowanie (art. 444). Ustawodawca nadal używa tam pojęcia "pokrzywdzony", choć to już etap sądowy. Nie wymaga, by składał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta