Na nocnej zmianie
Praca w porze nocnej jest uregulowana w rozdziale VI - art. 151 7 i 151 8 k.p. Na potrzeby tej instytucji przepisy wyodrębniają dwie niezależne definicje: > pory nocnej, > pracownika świadczącego pracę w nocy.
Wyznacz 8 godzin spośród 10Kodeks pracy wyznacza dolną i górną granicę czasu przeznaczonego na porę nocną. Obejmuje ona 8 godzin między godziną 21 a 7 rano - art. 151 7 k.p. Zatem przepisy gwarantują pracodawcy w sumie 10 godzin, spośród których 8 może on przeznaczyć na porę nocną.
Uwaga! Porę nocną należy określić dokładnie, podając godzinę jej rozpoczęcia i zakończenia. Informację o tym pracodawca powinien zamieścić w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy. Jeżeli firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników i tym samym nie wydaje regulaminu pracy, to - zgodnie z art. 29 § 3 k.p. - pracodawca informuje pracownika o porze nocnej na piśmie w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę.
PRZYKŁAD 1- Z układu zbiorowego pracy wynika, że pora nocna w firmie obowiązuje od 23.15. Czy pracodawca skonkretyzował pracę w nocy prawidłowo? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. Pracodawca popełnił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta