Pracował dłużej, należy się rekompensata
> Zatrudniam pracownika akordowego w systemie trzyzmianowym w podstawowym systemie czasu pracy. Co trzecią niedzielę pracuje on 8 godzin. W zamian dostaje dzień wolny od pracy zgodnie z art. 151 11 § 1 k.p. Czy oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę w niedzielę powinien otrzymać dodatek w wysokości 100 proc. stawki osobistego zaszeregowania za każdą godzinę pracy? A jeżeli pracownik pracuje w niedzielę 10 godzin, to jak należy mu za nią zapłacić?
Jeżeli pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę pracodawca udzielił innego zamiennego dnia wolnego od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, a pracując w niedzielę pracownik nie przekroczył obowiązującej go dobowej normy czasu pracy, to za pracę w niedzielę nie przysługuje mu żadna rekompensata (dodatkowe wynagrodzenie). Jeżeli natomiast pracując w niedzielę, zatrudniony przekroczył dobową normę czasu pracy, to należy zrekompensować mu tę pracę ponad normę dobową według ogólnych zasad niezależnie od udzielenia mu zastępczego dnia wolnego od pracy.
NADGODZINY W SAMORZĄDZIE> Jestem naczelnikiem wydziału w jednostce samorządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta