Więcej wad niż zalet
Zamysł powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, tak jak je widzi rząd, jest mocno krytykowany. Analiza projektu dotyczącej go ustawy umacnia przekonanie, że wysuwane zastrzeżenia są jak najbardziej słuszne.
Potrzebę funkcjonowania wyspecjalizowanego ciała zajmującego się korupcją uznają organizacje międzynarodowe. Ogólnie mówią o tym: > art. 20 konwencji prawnokarnej Rady Europy o korupcji z 1999 r., ratyfikowanej przez Polskę w 2002 r., >Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji z 2003 r., której ratyfikację przez Polskę przewidziano na lata 2006- 2007.
Według drugiej konwencji państwa-strony mają obowiązek zapewnić istnienie specjalnego podmiotu odpowiedzialnego za zapobieganie korupcji, który w szczególności zajmowałby się wdrażaniem polityki antykorupcyjnej, prowadzeniem działań edukacyjnych i uświadamiających, a także organu lub osób wyspecjalizowanych w zwalczaniu korupcji, a zatem ciała o charakterze represyjnym. Obu rodzajom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta