Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne tęsknoty

06 lipca 1995 | Gazeta | JA

Dodatkowy miliard złotych rocznie na podtrzymanie dotychczasowego systemu szkolnictwa wyższego? To nie jest korzystna oferta.

Niebezpieczne tęsknoty

Janusz A. Majcherek

Osobliwy zaiste sposób rozumowania zaprezentował poseł Ludwik Turko w swoim artykule o sytuacji szkolnictwa wyższego ("Niebezpieczne złudzenia" "Rz" nr 148) . Stwierdziwszy, że w ostatnich 5 latach udało się bez żadnych dodatkowych nakładów finansowych zwiększyć liczbę studiującej młodzieży o połowę, domaga się następnie wyasygnowania z budżetu państwa 1 miliarda (nowych) złotych na. .. przywrócenie stanu sprzed 1990 roku.

Płacić, ale rozsądnie

Dwie konstatacje nie podlegają wątpliwości: wskaźnik skolaryzacji jest w Polsce wciąż zbyt niski, a od jego znacznej poprawy zależy rozwój cywilizacyjny kraju. Przemiany ustrojowe po 1990 roku sprawiły, że wykształcenie staje się także głównym czynnikiem nowej stratyfikacji społecznej i ekonomicznej, z czego coraz więcej młodych obywateli zdaje sobie sprawę i wyciąga wnioski. Jeśli awans edukacyjny leży zarówno w interesie osoby kształcącej się, jak i państwa, to powstaje kwestia, kto z nich powinien pokryć jego koszty. Rozwiązania -- wbrew upraszczającym opiniom -- są więcej niż dwa, obciążenia te można bowiem w różny sposób rozdzielić między obie zainteresowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 523

Spis treści
Zamów abonament