Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Morska jakość

06 lipca 1995 | Nauka i Technika | KF

Pod pieczą fortuny

Morska jakość

Naukowcy z Instytutu Morskiego w Gdańsku mówią, że Hel łatwiej przeskoczyć, niż obejść, w najwęższym miejscu nie ma więcej niż sto metrów. Przerwanie półwyspu jest wciąż realnym zagrożeniem. Naukowcy proponują osiem wariantów rozwiązań konstrukcyjnych, hydrotechnicznych umacniania jego brzegów. O tym, że nic nie oprze się morzu, pisał już Platon. Od tego filozofa pochodzą pierwsze wzmianki o zjawiskach korozyjnych. W Instytucie Morskim opracowano technologie ochrony nabrzeży portowych, doków pływających czy stalowych pirsów, które przeczą staremu porzekadłu. Powłoki geotekstylne umacniają wydmy w Kołobrzegu, w Mielnie, w Ustce, w Porcie Północnym w Gdańsku.

W Instytucie Morskim w Gdańsku dość wcześnie zdano sobie sprawę z kruchości środowiska przyrodniczego. Powstały projekty oczyszczenia i rekultywacji wód dna Zalewu Wiślanego i rzek jego zlewni. W wizjach naukowców do 2010 roku 33 proc. wody w tych ciekach może mieć czystość pierwszej klasy. Myśli się o przywróceniu portowi w Elblągu jego dawnej pozycji.

Szczyt frontonu najpiękniejszego domu w Gdańsku wieńczy antyczny posąg Fortuny, rzymskiej bogini szczęścia i sukcesu. Złota...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 523

Spis treści
Zamów abonament