Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Silna flota pod obcymi banderami

06 lipca 1995 | Ekonomia | KG

PŻM

Silna flota pod obcymi banderami

W ub. r. statki Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) przewiozły 26, 500 tys. tładunków, o 1518 tys. twięcej niż dwa lata temu. W ciągu 5 miesiący br. PŻM przetransportowała 10, 751 tys. ttowarów. Ten rok ma być dla przedsiębiorstwa przełomowy. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy od kilku lat firma zanotuje dodatni wynik bilansu.

PŻM dysponuje 115 statkami. Ma 1, 5-proc. udział w rynku światowych przewozów morskich i 1, 3 proc. tonażu światowego masowców, co daje firmie 6 miejsce na świecie. Ok. 80 proc. działalności przedsiębiorstwa odbywa się za granicą. Podstawowymi jednostkami, które eksploatuje PŻM są statki o nośności od 20 do 40 tys. t. Pływają one głównie po Atlantyku oraz po Wielkich Jeziorach Amerykańskich, transportując zboże i węgiel. Wgrupie 115 jednostek PŻM jest też kilkanaście tzw. panamaxów -- statków o nośności od 50 do 80 tys. t, które swą nazwę zawdzięczają zdolności przepływania przez Kanał Panamski.

Na przełomie lat 1989/ 90 PŻM podpisała z duńską stocznią Burmeister & Wain kontrakt na budowę i zakup w drodze leasingu 6 panamaxów. Kontrakt opiewał na 420 mln USD i przewidywał spłatę jednostek w ciągu 16 lat -- do 2008 r. Światowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 523

Spis treści
Zamów abonament