Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska -- Niemcy: sprawy do załatwienia

06 lipca 1995 | Świat | KK

Kanclerz Kohl w Polsce

Polska -- Niemcy: sprawy do załatwienia

Katarzyna Kołodziejczyk

Kanclerz Niemiec Helmut Kohl rozpoczyna dziś oficjalną wizytę w Polsce. Jest to odpowiedni moment, aby rozproszyć niepokój Polaków, nieco zdumionych niedzielną wypowiedzią kanclerza, że przystąpienie Polski do NATO należy rozpatrywać łącznie z wejściem do Unii Europejskiej.

Dotąd polscy politycy sądzili, że do NATO możemy wejść już niebawem, natomiast do UE Polska może mieć nieco dłuższą drogę (choćby z powodu przetarzałej struktury wsi) . Czy więc na zbliżenie RP do Zachodu poprzez NA-TO trzeba będzie jeszcze poczekać? Tego Polacy nie chcą. A może w przypadku Polski zostanie powtórzony wariant hiszpański? Hiszpania została przyjęta awansem do wówczas jeszcze Wspólnoty Europejskiej i już jako jej członek otrzymała 10 lat na program dostosowawczy.

Co zatem oznacza wypowiedź Kohla?

Istnieje oczywiste iunctim pomiędzy obiema organizacjami zachodnimi -- Unią Europejską i NATO -- do których Polska aspiruje. Ale jest również istotna różnica. Unia jest strukturą czysto europejską -- określa relacje pomiędzy państwami europejskimi. NATO jest strukturą euroatlantycką -- oznacza obecność USA w Europie, a jego poszerzenie ma odniesienie do Rosji. Uwzględnienie tych faktów w warszawskich rozmowach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 523

Spis treści
Zamów abonament