CZYTELNICY PYTAJĄ, dF ODPOWIADA
Czy nieodliczoną część składki zdrowotnej zapłaconej w związku z działalnością gospodarczą (ponad 7,75 proc.) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Nie. Wynika to jednoznacznie z art. 23 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten mówi, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconych w roku podatkowym przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zatem składka w pełnej kwocie (wynosząca obecnie 8,75 podstawy wymiaru) nie jest kosztem podatkowym. Może być odliczona jedynie od podatku - do wysokości 7,75 proc. podstawy wymiaru. Różnica - owe 1 proc. - musi być sfinansowana z dochodu po opodatkowaniu. Nie ma możliwości uwzględnienia jej w rozliczeniu podatkowym - ani jako kosztu, ani jako kwoty zmniejszającej podatek.
Strata odliczana w zaliczkachZa 2005 r. poniosłem stratę z działalności gospodarczej (około 19 tys. zł). Czy mogłem ją uwzględnić już w deklaracji PIT-5L za styczeń 2006 r.? A jeśli tak, to czy w deklaracjach miesięcznych mogę odliczyć całość, czy tylko jakąś część straty?
O wysokość straty poniesionej w 2005 r. czytelnik będzie mógł obniżyć dochód z działalności gospodarczej uzyskany w najbliższych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta