Groby, jelenie i uczeni
Ok. 15 tysięcy lat temu wydmę zaczęły formować wiatry wiejące od lodowca. Tuż obok do Drwęcy wpada strumyk Rypienica. Dawniej było jeszcze płytkie jeziorko, żyły w nim żółwie; Drwęca przepływała przez ten zbiornik, dziś zarośnięty. Wokół była tundra. W miarę ocieplania klimatu porastały ją drzewa. 400 lat po tym, jak zarósł ją las brzozowo-sosnowy, na wydmie zamieszkali ludzie - na suchym, zdrowym podłożu. Wokół rozciągał się bór pełen zwierzyny, a wody roiły się od ryb. Analizy spalonego drewna - metodą węgla radioaktywnego C14 - pozwoliły ustalić, że ludzie osiedli na wydmie w okresie 10 500 - 9500 lat temu. Zamieszkiwali ją jeszcze przez kilka tysięcy lat, do momentu, gdy przestała być atrakcyjna - koryto rzeki odsunęło się, jeziorko zarosło.
Odkrycie w piaskuTakich miejsc jest na Niżu Europejskim dużo, wiele z nich badali archeolodzy, ale ich łupem padały głównie krzemienie. Panowało przekonanie, że w piasku w zasadzie nic więcej nie może przetrwać. W trakcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta