Kiedy odszkodowanie może być kosztem firmy
W środowej DF (z 15 marca) pisaliśmy o tym, w jakich sytuacjach należy wypłacić pracownikowi odszkodowanie, kiedy i w jaki sposób jest ono opodatkowane. Dziś wyjaśnimy, jakie to ma skutki podatkowe po stronie pracodawcy, a także jak je zaksięgować w księgach rachunkowych.
Wyłączenie z kosztówPoniesiony na ten cel wydatek można wliczyć w koszty działalności gospodarczej, jeśli udowodnimy, że ma on związek z jej prowadzeniem. Istnienie takiego związku zakładał najwyraźniej sam ustawodawca. Bowiem w art. 23 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) wyłączył z kosztów uzyskania jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wysokości określonej przez właściwego ministra. Chodzi tu o odszkodowania wypłacane na podstawie ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673). Wypływa z tego wniosek, że skoro pozostałe odszkodowania wypłacane pracownikom nie zostały wymienione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta