Pieniądz to dobro narodowe
Lubo niezliczone upadku królestw, księstw i rzeczpospolitych można naznaczyć przyczyny, te jednak cztery: niezgoda, śmiertelność, niepłodność ziemi i spodlenie monety, są według zdania mojego najgłówniejsze" - pisał Mikołaj Kopernik w swoim dziele "Sposób urządzenia monety".
Te słowa zachowują swoją aktualność, zwłaszcza w kontekście obecnej dyskusji o niezależności banku centralnego, przez jednych bronionej, a przez innych atakowanej. Bez względu na całą osnowę tej debaty, jej uczestnikom warto przypomnieć kilka zasadniczych faktów, które okazać się mogą pomocne w znalezieniu kompromisu.
Nie bez przyczyny Mikołaj Kopernik wspomina w swej rozprawie o "spodleniu monety", które bezpośrednio przekłada się na sytuację i kondycję państwa. I choć w czasach nam współczesnych przyjmuje ono nieco inną formę - której bezpośrednim skutkiem jest inflacja, a więc odczuwany przez wszystkich obywateli spadek siły nabywczej pieniądza - to jego niebezpieczeństwo jest jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta