Dość skojarzeń z Łukaszenką
Białorusini mieszkają głównie na wschodzie Podlasia. Są jedną z najliczniejszych w Polsce mniejszości. Do białoruskiej narodowości przyznaje się tu oficjalnie 50 tys. ludzi wiadomo jednak, że jest ich kilkakrotnie więcej. Podczas spisu powszechnego w 2002 r., pomimo apeli białoruskiej inteligencji, Białorusini woleli ukryć swoją tożsamość. Podawali się za Polaków. Dlaczego?
- To grupa stygmatyzowana - uważa prof. Elżbieta Czykwin, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku. - Białorusini nie przyznają się do swojej tożsamości, bo w ich mniemaniu jest ona postrzegana przez polską większość jako coś gorszego.
Pamiętają dawne krzywdyPolacy z innych części kraju tego nie rozumieją - przecież z Białorusinami nigdy nie mieliśmy konfliktów. Na naszej wspólnej historii nie ciąży tragedia Podola i Wołynia, jak ma to miejsce w przypadku Polaków i Ukraińców. Ale historia nie pozostała bez wpływu na relacje z Białorusinami. Chociaż w II Rzeczypospolitej nie burzono tu cerkwi (tak działo się na Lubelszczyźnie), ale w latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta