Spółka kapitałowa z podwójną rezydencją
Z dobrodziejstw umów o unikaniu podwójnego opodatkowania korzystają osoby, które mają rezydencję podatkową w jednym lub obu państwach będących stronami takiej umowy bilateralnej.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 umów bilateralnych opartych na konwencji modelowej OECD (stanowiącej wzorzec dla umów zawieranych przez Polskę) rezydencję podatkową określa się na podstawie tego, czy osoba podlega opodatkowaniu w danym państwie z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, siedzibę stałego zarządu albo inne podobne kryterium. Dlatego z przywilejów wynikających z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania korzystają m.in. spółki podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w jednym z państw będących stronami danej umowy (szerzej pisaliśmy o tym w DF z 9 i 23 lutego 2006 r.). W myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce podlegają spółki kapitałowe mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.
Jakie znaczenie ma rezydencjaDlaczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta