Gdy pracodawca przejmuje firmę i pracowników innego pracodawcy
Spółka akcyjna utworzyła spółkę córkę (sp. z o.o.) i w trybie art. 23 1 k.p. przekazała jej część swoich pracowników. W spółce akcyjnej działają związki zawodowe, a pracownicy byli objęci układem zbiorowym pracy (uzp). Czy mimo transferu przejęta załoga jest wciąż objęta obowiązującym w spółce akcyjnej uzp? Przewodniczący jednego ze związków uważa, że każdy pracownik powinien dostać pisemne wypowiedzenie uzp, bo w innym wypadku układ ten będzie nadal obowiązywał.
Zakładam, że w opisanym wypadku rzeczywiście doszło do transferu w rozumieniu art. 23 1 k.p. Wówczas obowiązujący u poprzedniego pracodawcy układ zbiorowy należy stosować do przejętych pracowników przez rok. Podkreślam jednak, że nawet po upływie tego okresu nie przestaje on obowiązywać automatycznie. Dlaczego? Nowy pracodawca będzie mógł zaprzestać stosowania układu dopiero wówczas, gdy wypowie przejętym pracownikom dotychczasowe warunki pracy i płacy wynikające z tego układu. W tym wypadku chodzi właśnie o wypowiedzenie warunków zatrudnienia wynikających z układu zbiorowego pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta