Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku i wynagrodzenia chorobowego
Zgodnie z art. 92 § 2 kodeksu pracy wynagrodzenie za czas choroby oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Określa je ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267; w skrócie ustawa chorobowa).
Zakłady pracy nie mogą ustalać podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego na innych zasadach.
Z 12 miesięcyPodstawę wymiaru wynagrodzenia (zasiłku) chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Uwzględnia się te składniki wynagrodzenia ze stosunku pracy, od których ustalono składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Przez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe finansowanych ze środków pracownika (razem 18,71 proc., na które składa się: 9,76 proc. składka emerytalna, 6,5 proc. składka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta