Prawo pracy w wyrokach Sądu Najwyższego
- Za czas pozostawania bez zatrudnienia, za który sąd przyznał wynagrodzenie, nie przysługuje ani urlop wypoczynkowy, ani ekwiwalent za ten urlop - uznał Sąd Najwyższy 14 marca (I PK 144/05).
Sąd przywrócił do pracy byłą pracownicę, bo spółdzielnia mieszkaniowa zwolniła ją niezgodnie z przepisami. Za czas pozostawania bez pracy przyznał jej wynagrodzenie. Wkrótce pracodawca zwolnił ją ponownie z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego. Nie wypłacił jej jednak wszystkich świadczeń, dlatego wystąpiła ona do sądu. Domagała się m.in. wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany w naturze urlop wypoczynkowy.
- Ekwiwalent z tytułu niewykorzystanego urlopu należałby się za czas pozostawania bez pracy, gdyby za ten okres przysługiwał też urlop wypoczynkowy. Do tego ostatniego mają natomiast prawo wyłącznie ci, którzy faktycznie pracowali. A nie ma przecież wątpliwości, że osoba, która dostała wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia, faktycznie wówczas nie pracowała. Nie przysługuje jej zatem ani urlop wypoczynkowy, ani ekwiwalent - argumentował SN.
Zwalniasz mianowanego, nie pytaj związków- Zamiaru wypowiedzenia umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta