Nieporozumienia polsko-żydowskie
Felieton Stanisława Michalkiewicza w Radiu Maryja i późniejsza jego obrona przez Niezależny Społeczny Zespół ds. Etyki Mediów otworzyły kolejną dyskusję na temat polskiego antysemityzmu albo przynajmniej wykorzystania antysemickich stereotypów i kalek językowych do prowadzenia polityki. Dyskusja ta pokazuje, że dopóki nie zaczniemy mówić własnym głosem na temat historii (a może lepiej byłoby powiedzieć: pamięci), także historii stosunków polsko-żydowskich, dopóty sfrustrowani "patrioci" swoimi nieodpowiedzialnymi wypowiedziami będą przypinać wszystkim Polakom, szczególnie tym o konserwatywnych poglądach, łatkę antysemityzmu.
Rolę pamięci, opowiadania historii, odczytywania w tej opowieści aksjologii (czyli świata wartości), szczególnie dobrze widać właśnie w stosunkach polsko-żydowskich. W relacjach tych bowiem aż nadto wyraźnie występuje napięcie między pamięcią Polaków a pamięcią Żydów. Dla Polaków okres II wojny światowej to przede wszystkim czas wielkiego narodowego bohaterstwa, obrony substancji narodowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta