Kto ma prawo do ulgi na starcie
Ulga polega na tym, że zamiast naliczać je od co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, mogą je płacić od 30 proc. wynagrodzenia minimalnego. Zamiast zatem od 1518,11 zł (podstawa obowiązująca od czerwca do sierpnia) naliczają je w 2006 r. od 269,73 zł.
Różnica w składkach na ZUS jest więc znaczna.
Przedsiębiorca uprawniony do ulgi nie płaci w ogóle składki na Fundusz Pracy. Niższe mogą być składki: emerytalna, rentowe, wypadkowa, chorobowa (jeśli przedsiębiorca zdecyduje, że będzie ją płacił). Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej. Wynosi ona 8,5 proc. i nalicza się ją od 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, włącznie z wypłatami nagród z zysku.
Warunki do spełnieniaNie wszyscy jednak, którzy otworzą nową firmę, mogą na jej starcie płacić ulgowe składki. Z preferencji może skorzystać tylko ten, kto: > nie prowadził w ciągu ostatnich 5 lat firmy oraz nie był wspólnikiem w spółkach: jednoosobowej z o.o., jawnej, komandytowej lub partnerskiej; twórcą lub artystą albo nie wykonywał wolnego zawodu, > nie działa w ramach tzw. samozatrudnienia, czyli nie wykonuje w ramach nowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta