Jak sprawnie skorygować błąd w dokumentach rozliczeniowych
Termin ten liczy się od momentu, kiedy sam zauważy błąd albo gdy poinformuje go o tym ZUS w zawiadomieniu lub w decyzji.
Jeśli ZUS przeprowadzi kontrolę wysyłanych przez przedsiębiorcę dokumentów i okaże się, że są w nich nieprawidłowości, trzeba je wyeliminować w ciągu 30 dni od otrzymania protokołu kontroli.
Poza tym przedsiębiorca do 30 kwietnia każdego roku powinien sprawdzić, czy nie popełnił błędu w poprzednim roku kalendarzowym.
Zły kodJeśli użyto kodu tytułu ubezpieczenia, którego nie ma w rozporządzeniu z 4 grudnia 1998 r., trzeba złożyć poprawnie wypełnione zgłoszenie ZUS ZUA lub ZZA z prawidłowym kodem (w bloku I "Dane organizacyjne" w polu 01 lub 02 wpisujesz x).
Inaczej, gdy wpisano zamiast prawidłowego kod błędny, przewidziany dla innej osoby. Wtedy trzeba wyrejestrować daną osobę z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA z datą jej zarejestrowania, a potem ponownie złożyć z tą samą datą zgłoszenie ZUS ZUA lub ZUSZZA z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia.
Błędna dataJeśli błąd tkwi w danych o podleganiu poszczególnym ubezpieczeniom lub w dacie ich powstania, to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta