Uważaj na wakacyjne umowy!
Dziś o tym, jakich klauzul nie można stosować w umowach między biurem podróży a indywidualnym klientem, czyli konsumentem.
Podstawowe zasady formułowania wzorców umownych zawierają art. 385 - 385 4 kodeksu cywilnego.
Czym jest wzorzec umowny?Czym w zasadzie różni się on od umowy? Otóż dla czytelności umowy, a czasem także po to, by ukryć nie do końca uczciwe postanowienia, wiele biur podróży korzysta z dwóch formularzy składających się na całość.
PRZYKŁADWłaściciel biura podróży przygotował formularz umowy. Jego agenci nanoszą jedynie dane osobowe konsumenta: imię i nazwisko, nr PESEL, datę urodzenia. Ponadto wpisują na formularzu nazwę hotelu, w którym ma zamiar odpocząć konsument, oraz jego standard i położenie. Formularz umowy zawiera dodatkowe dane biura podróży (jako strony umowy) oraz zobowiązanie konsumenta do zapłaty ceny i zobowiązanie biura podróży do wykonania postanowień umowy. Konsument podpisuje formularz, oświadczając jednocześnie swoim podpisem, że znane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta