Zanim założysz firmę za granicą
Decyzja o wyborze kraju i formy prawnej to duże wyzwanie dla każdego przedsiębiorcy. Głównie ze względu na to, że każdy kraj Wspólnoty rządzi się swoimi wewnętrznymi przepisami. A te znacznie różnią się od polskich.
Przed podjęciem decyzji warto więc poznać warunki rejestracji firmy (czas potrzebny na zarejestrowanie, związane z tym koszty i wysokość kapitału założycielskiego), porównać koszty wynajmu i prowadzenia biura, uwzględnić koszty doradztwa prawnego i podatkowego, jakość infrastruktury i dystans geograficzny. I wreszcie to, co najbardziej obciąża kieszeń każdego przedsiębiorcy: wysokość podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
Trzeba też brać pod uwagę takie czynniki, jak: zamożność i wielkość rynku, poziom rozwoju gospodarczego danego kraju, bliskość dostawców oraz ulgi i zachęty finansowe dla inwestorów zagranicznych.
Wbrew pozorom trzeba uważać na różnice kulturowe i biznesowe oraz przyzwyczajenia miejscowych konsumentów. Prawdopodobnie po dobry i tańszy produkt polskiej firmy szybciej sięgnie Anglik niż Francuz czy Austriak.
W Irlandii czy Estonii?...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta