Jak użyczyć, żeby bezpowrotnie nie stracić
Bezterminowo i ustnie użyczyłem samochodu osobowego. Po mniej więcej połowie roku wystąpiłem o jego zwrot, bo był używany sprzecznie z przeznaczeniem. Biorący odmawia zwrotu auta. Co mam zrobić? Gdzie skierować sprawę? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zgodnie z art. 716 kodeksu cywilnego, jeżeli biorący rzecz w używanie używa jej w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, to użyczający może żądać jej zwrotu. Dotyczy to zarówno umowy zawartej na czas oznaczony, jak i nieoznaczony.
Jeśli biorący rzecz w używanie nie odda dobrowolnie auta, to czytelnik będzie mógł wystąpić do sądu z powództwem cywilnym o jego zwrot. Należy jednak pamiętać, że w takim wypadku na nim będzie spoczywał ciężar udowodnienia, że umowa użyczenia samochodu rzeczywiście została zawarta, a zatem że może skorzystać z uprawnienia przewidzianego w art. 716 k.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta