Urzędy nie przejmują się wyrokami Trybunału
Chodzi tu o przepisy nieobowiązujących już rozporządzeń wykonawczych do starej ustawy o VAT, które zabraniały odliczania podatku. Trybunał Konstytucyjny uznał je za niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że nie powinny być stosowane w praktyce. Okazuje się jednak, iż urzędy dobrze sobie radzą z tym ograniczeniem.
Gdy sprzedawca nie ma kopii...Oto pierwszy przykład. Podatnik odliczył VAT z faktury z 2001 r. Teraz ma w firmie kontrolę, która sprawdziła również jego kontrahenta. Okazało się, że tamten nie ma kopii dokumentu. Urzędnicy uznali wobec tego, iż kupujący nie miał prawa do odliczenia podatku.
Ale przepis sankcjonujący takie działanie jest niekonstytucyjny, co stwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 kwietnia 2004 r. (K 24/03). W tym orzeczeniu Trybunał zakwestionował § 48 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 22 marca 2002 r., zgodnie z którym nie można odliczyć VAT, jeżeli "nabywca posiada fakturę lub fakturę korygującą niepotwierdzoną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta