Ustal, co można amortyzować
O zasadach amortyzacji mówi art. 22a - 22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof) oraz art. 16a - 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop). Przepisy te określają, jakie warunki musi spełnić firmowy składnik majątku.
Co jest środkiem trwałymDo środków trwałych możemy zaliczyć rzeczy: > stanowiące własność lub współwłasność podatnika, > nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, > kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, > o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, > wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu operacyjnego. Za środki trwałe uważa się również inwestycje w obcym majątku, budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie, a także rzeczy wykorzystywane w firmie na podstawie umowy leasingu finansowego.
Jaka stawkaO tym, jaką przyjąć stawkę amortyzacji, decydują załączniki do updof i updop. Odwołują się one do Klasyfikacji Środków Trwałych (dalej: KŚT), wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. nr 112, poz. 1317 ze zm.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta